کریسمس‌گردی در «جلفا»ی اصفهان
  • یک شنبه 1 تیر 1399
  • 813
  • 0
کریسمس‌گردی در «جلفا»ی اصفهان
کریسمس‌گردی در «جلفا»ی اصفهان

♻️ کریسمس‌گردی در «جلفا»ی اصفهان


روزهای اخیر و با نزدیک شدن به آغاز سال جدید میلادی، بسیاری از محله‌های ارمنی‌نشین کشور حال‌وهوای کریسمس به‌خود گرفته‌اند. یکی از این محله‌ها با پیشینه‌ای کهن که یکی از مهم‌ترین بافت‌های تاریخی و از نقاط جذاب گردشگری کشور نیز به‌شمار می‌رود، محله «جلفا» در شهر اصفهان است.

کریسمس‌گردی در «جلفا»ی اصفهان
محله «جلفا» در جنوب شهر اصفهان واقع شده است. این محله در زمان شاه عباس اول بنا نهاده شد و عموم ساکنان آن را ارامنه ساکن جلفا واقع در کرانه رودخانه ارس در آذربایجان تشکیل می‌دادند که به اصفهان کوچانده شده بودند. این افراد به یاد وطن سابق خود نام جلفا را بر این محله نهادند.

از مهم‌ترین مراکز تاریخی و گردشگری این محله «کلیسای وانک» است که در آخرین روزهای ماه دسامبر ارامنه این منطقه هم‌چون سایر مسیحیان جهان ایام کریسمس را با تزیینات خاص خود و درخت کریسمس و بابانوئل در این بنای تاریخی جشن می‌گیرند.

هم‌چنین در «جلفا»ی اصفهان نیز مغازه‌های بسیاری خود را برای این ایام آماده کرده‌اند و با چراغ‌های رنگارنگ روشن و تزئیناتی شاد، شب‌های پرجنب‌وجوش و هیجان‌انگیزی را پشت سر می‌گذارند.

کلیسای «بیت‌اللحم» نیز از دیگر نقاط دیدنی این محله است که مراسم سال نوی میلادی نیز در آن برگزار می‌شود. معماری این محله طی ۴۰۰سال گذشته توانسته هویت خود را حفظ کند و حتی بناهای جدیدی که در این محدوده ساخته می‌شود، هماهنگ با روح معماری آن است. در جلفای اصفهان بیش از ۱۲۰۰شی تاریخی مربوط به ارامنه نیز نگهداری می‌شود که بر جذابیت‌های گردشگری بازدید از این محله کهن افزوده است.

این محله هم در شب و هم در روز زیباست و از آن‌جا که لذت اصلی را از قدم زدن در آن می‌برید، متحمل هزینه چندان زیادی نخواهید شد؛ اما کافه‌ها و رستوران‌های تاریخی و باکیفیت آن بر وعده‌های غذایی توصیه می‌شود. دسترسی به آن نیز ساده است؛ کافی است به نصف‌جهان بروید! / دنیای اقتصاد

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر