توضیحات

زیپ لاین کوه صفه در اصفهان ، اولین زیپ‌لاین دو نفره در ایران

زیپ لاین نام فعالیتی است که آن را در گروه تفریحات هیجانی یا اکستریم (فرا ورزش) قرار می دهند. امروزه در بسیاری از مناطق طبیعی و انسان‌ساخت می توانید این تفریح و تجهیزاتش را ببینید. تصورش را بکنید که به یک بند آویزان شوید و سُر بخورید در حالی که در هوا معلقید. این یک زیپ لاین است که هیجان را برای تان به ارمغان می آورد.
اگر بخواهیم تعریفی واضح‌ تر از زیپ لاین داشته باشیم باید بگوییم که برای مقدور شدن انجام این تفریح، سیم بُکسل یا طناب یا تسمه های مخصوص بین دو نقطه وصل می کنند. فرد، هارنس (جلیقه مخصوص) را می پوشد و به وسیله یک قرقره که با تسمه های مخصوص و کارابین به هارنس متصل شده از یک سر طناب به سر دیگر می رود. البته شما می توانید به چند صورت مسافت بین دو نقطه را طی کنید؛ به صورت خوابیده، معلق و نشسته.
افزایش مشغله ها و دغدغه ها باعث شده تا افراد بیشتر به دنبال تفریحات هیجانی بروند تا انرژی شان را تخلیه کنند. زیپ لاین‌ها فرصت خوبی برای این افراد هستند و می توانند تجربه ای فراموش‌نشدنی برایشان باشند.
شرکت توسعه مجتمع های سیاحتی، فرهنگی و ورزشی سپاهان جهت گسترش فضا و ایجاد بستری برای ورزش و تفریح گردشگران، در گردنه باد و در مجاورت ایستگاه دوم تله کابین صفه اقدام به احداث زیپ لاین نمود.

اولین زیپ‌لاین دو نفره در ایران، زیپ لاین  کوه صفه

پل معلق همزمان ۱۰ نفر
 طول زیپ لاین در کوه صفه ۱۶۵ متر و ارتفاع آن از سطح زمین ۶۰ متر است.
 
تجهیزات زیپ لاین
برای راه اندازی زیپ لاین به سیم بکسل، سیم کش، یک دستگاه ترولی و نگه دارنده انتهای خط نیاز است. کسانی هم که می خواهند از زیپ لاین استفاده کنند باید مجهز به لباس مخصوص (هارنس)، کارابین، دستکش و کلاه ایمنی باشند که اپراتور زیپ لاین در اختیارشان می گذارد.
 
نکات ایمنی
هر زیپ لاین برای محدوده قدی و وزنی مشخصی طراحی شده است؛ پس این نکته را در نظر داشته باشید.
اگر بیماری قلبی یا فشار خون دارید، به سراغ زیپ لاین نروید.
در صورت مشکل در ستون فقرات و هر مشکل خاص دیگر حتما اپراتور را در جریان بگذارید.
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر